BMI - Body Mass Index

BMI - Body Mass Index - Index telesnej hmotnosti - alebo tiež váhový index - patrí medzi najviac používané metódy merania obezity. Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch - online kalkulačka BMI.

BMI = m / h2

- BMI - Body Mass Index
- m - telesná hmotnosť v kilogramoch
- h - telesná výška v metroch

BMI popis
BMI < 16,5 Ťažká podvýživa.
16,5 <= BMI < 18,5 Podváha.
Čím je číslo menšie, tým viac sa približujete k podvýžive. Týka sa predovšetkým herečiek, modeliek a žien trpiacich anorexiou či bulímiou. Telo nie je dostatocne vyživované, chýbajú mu základné stopové prvky, čo sa prejavuje častými ochoreniami a celkovým oslabením organizmu. Niekoľko kilogramov navyše vám pridá nielen na dobrom zdravotnom stave človeka, ale určite aj na kráse.
18,5 <= BMI < 25 Ideálna a zdravá váha.
Človek s týmto BMI by si mal svoju váhu udržať vyváženou stravou a dostatkom pohybu. Zdravotné komplikácie spojené s hmotnosťou sú v tejto skupine najmenej časté.
25 <= BMI < 30 Mierna nadváha.
Riziko vysokého tlaku či srdcových ťažkostí sa tu mierne zvyšuje. Poväčšine ide o nesprávne stravovacie návyky, napríklad nadmerné konzumovanie večer a v noci, alebo nevyvážený podiel tukov a iných zložiek potravy. Takisto je tu častý nedostatok pohybu či sedavé zamestnanie. Na zlepšenie a zachovanie zrdavia celkom postačí upravenie jedálneho lístka, rozumné načasovanie samotného jedenia, vyváženie jednotlivých zložiek potravy a zostavenie ľahšieho tréningového programu.
30 <= BMI < 35 Obezita 1. stupňa.
Ako už názov napovedá ide o nezdravý stav a sním je treba začať niečo robiť. Riziko vysokého tlaku či srdcových ťažkostí sa tu zvyšuje už výraznejšie ako u miernej nadváhy. Ide už o stav, ktorý by ste sa nemali snažiť rišiť samostane bez rád s lekárom.
35 <= BMI < 40 Obezita 2. stupňa.
V tomto prípade ide o pomere vážne zdravotné riziko. Tak ako lekár, tak aj vaše okolie vám poradí schudnúť.
40 <= BMI Obezita 3. stupňa - ťažká obezita.
Život ohrozujúci rizikový faktor. V tomto štádiu je potrebná radikálna zmena životného štýlu a hlavne stravovacích návykov. Každopádne so znižovaním nadváhy nemožno otáľať a radšej neskúšať žiadne rady a postupy z reklám, ale ísť sa poradiť k odborníkom.

BMI - Body Mass Index - treba brať len ako pomocný nástroj, jednoduchý ukazovateľ stavu, pretože bol vytvorený predovšetkým ako štatistický nástroj pre porovnávanie v populácii. Pravé preto aby sa ľahko a jednoducho používal, u konkrétneho jedinca ignoruje veľké množstvo dôležitých faktorov akými sú stavba tela, množstvo svalstva a pod. Jeden z ďalších ukazateľov našej optimálnej váhy je obvod pásu. Určite napríklad BMI nie je vhodné používať u detí, pri tehotných žených alebo napríklad i pri príliš svalnatých ľuďoch, pretože pri nich výsledky môžu byť skreslené.

Výroba prepracovaných, elegantných, interiérových dverí na mieru s dovozom a montážou po  celom Slovensku.

Personálna agentúra NOVIDEA, s.r.o , Poprad pôsobiaca už od roku 1992 predovšetkým v okresoch Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš a Stará Ľubovňa.

Penzión Pieninka, Lesnica - PIENINY,
miesto v srdci Pieninského národného parku, kde môže celá vaša rodina pookriať.