Abstinenčný syndróm športovca je súbor príznakov, charakterizujúcich náhle prerušenie dlhoročného sústavného športového tréningu.
Vyskytuje sa po 4-8 týždňoch a najčastejšie sa prejavuje podráždenosťou, poruchami spánku, pocitom ochorenia a pichaním pri srdci, strata pocitu plného života, neschopnosť koncentrácie na viac vecí ale aj zníženie chutí do jedla.
Keďže sa vyskytuje po 4-8 týždňoch tak sa kľudne môže objaviť i u výkonnostného športovca, ktorý po sezóne zvolí príliš dlhú prestávku na oddych.
Po obnovení pravidelného telesného zaťaženia aspoň 2–3 krát týždenne sa stav rýchlo upraví. Podstatou abstinenčného syndrómu je porucha vegetatívnej regulácie. Prevenciou je pestovanie športu aj po skončení pretekárskej činnosti.
Abstinenčný syndróm je i pojmom známym pri rôznych druhoch drogových zavislostí, čo je dosť dôležité, pretože pri prerušení dlhodobého športového tréningu a následne objavujúcom sa abstinenčnom syndróme hrajú veľkú úlohu práve látky podobného charakteru tzv. endorfíny. Endorfíny si okrem iného telo vytvára samo pri telesnej záťaži a slúžia ako vnútorné ópioidy.