Emergentná Antikoncepcia
„Tabelatka po“

Užívanie emergentnej antikoncepcie oproti iným metódam antikoncepcie za posledné obdobie zaznamenalo takmer 300% nárast. Tento nárast je podmienený  jednorázovým podaním, čo odbremeňuje pacientku od ďalších starostí a pacientka nepotrebuje recept od lekára, kedže tento liek je voľne predajný.

Slúži na zabránenie tehotenstva po nechránenom sexuálnom styku alebo ak zlyhala iná antikoncepčná metóda napr. v prípade roztrhnutia alebo zošmyknutia kondómu alebo v prípade neužitia každodennej antikoncepčnej tabletky.

Hormonálna emergentná antinkoncepcia 

U hormonálnych preparátov je mechanizmus účinku založený na interferencii s ovuláciou ( teda ide o zablokovanie ovulácie ). Už po prebehnutej ovulácii je účinnosť hormonálneho preparátu slabšia.

Riziko gravidity klesá celkovo o 75 %.

Kontraindikáciami užitia sú alergia na dané zložky lieku ( hlavne na laktózu ) , tehotenstvo, kojenie, vek menej ako 16 rokov , závažné ochorenia pečene a tenkého čreva .

Nežiadúcimi účinkami môže byť – nevoľnosť, pocit na zvracanie, zvracanie, bolesti brucha, zmeny nálady , menej často oneskorená, silnejšia a bolestivejšia menštruácia, zvýšená citlivosť prsníkov. Ak pacientka zvracala do 3 hodín od užitia tabletky tak sa odporúča užitie zopakovať. Neodporúča sa ale opakované užitie tabletky , hlavne u pacientok ktoré užijú ďalšiu tabletku „ pre istotu“ – to môže spôsobiť poruchy pravidelnosti menštruačného cyklu v nasledujúcich menštruačných cykloch. 

Emergentná antikoncepcia nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami ( HIV , kvapavka, genitálny herpes....) !

Samozrejme ale ak aj po užití tabletky mešká pacientke menštruácia 5-10 dní je nevyhnutné si spraviť tehotenský test, resp. navštíviť obvodného gynekológa hlavne za účelom vylúčenia tehotenstva , hlavne mimomaternicového tehotenstva.

Na Slovensku sú dostupné tieto hormonálne preparáty :

            Postinor-1: najlepšie užiť do 12 hod. od nechráneného pohlavného styku, najneskôr do 72 hod.

            EllaOne 30 mg : užiť čo najskôr, najneskôr do 120 hod. ( 5 dní ) od nechráneného pohlavného styku

            Escapelle 1.5 mg : najlepšie užiť do 12 hod. od nechráneného pohlavného styku , najneskôr do 72 hod.

            Afternor 1.5 mg : najlepšie užiť do 12 hod. od nechráneného pohlavného styku, najneskôr do 72 hod.

 

Nehormonálna emergentná antikoncepcia

Ide o zavedenie najčastejšie nehormonálneho medeného vnútromaternicového telieska ( IUD – intrauterinne device, tzv. DANA) ako mechanickej bariéry pre zabránenie nidácie vajíčka, ako aj na zabránenie deciduálnej zmeny sliznice maternice ( a tým jej prípravy na uhniezdenie oplodneného vajíčka ). Zaviesť najneskôr do 5 dní od nechráneného pohlavného styku. Ďalšie podrobnosti o IUD nájdete v článku Vnútromaternicové teliesko.

Gynekologické rady a články

www.MojGynekolog.sk

Personálna agentúra NOVIDEA, s.r.o , Poprad pôsobiaca už od roku 1992 predovšetkým v okresoch Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš a Stará Ľubovňa.

Tvorba a správa web stránok bežnej funkcionality a rozsahu, ale i tvorba a správa rozsiahlych portálov so špecifickou funkcionalitou na mieru podľa potreby zákazníka.
Internetový marketing,
poradenstvo.

Optika v ktorej pracujú profesionáli.
Kvalitne vyšetríme váš zrak a flexibilne vyrobíme okuliare.
Sme vaši stáli partneri.