Ako nystagmus ovplyvňuje každodenný život?

Nystagmus ovplyvňuje nielen vaše videnie, ale aj spoločenský život, vaše vzdelanie, výber zamestnania.  Všetky nižšie spomenuté body závisia od veľkosti a typu nystagmu. Niektoré môžete vnímať, iné nie – každý z nás je iný.

 • Nystagmus môže spôsobovať, že vám trvá dlhšie ako ostatným, kým veci uvidíte, alebo kým prečítate text či vykonáte nejakú prácu na PC alebo rutinnú aktivitu.
 • Nystagmus môže spôsobiť, že si text dávate bližšie k očiam, pretože všetko, čo je ďalej, vidíte rozmazane alebo „cez hmlu“
 • Môžete mať problém sústrediť pohľad pri veľkom počte ľudí alebo hustej doprave.
 • Môžete mať problém s orientáciou v priestore.
 • Očný kontakt s ľuďmi – ľudia sa na vás môžu divne pozerať, mať nepríjemné pripomienky, čo môže mať vplyv hlavne na psychyku detí – pocit menejcennosti, inakosti, neistota, utiahnutosť.
 • Nystagmus a vedenie motorového vozidla – ak máte mierny nystagmus, dokážete šoférovať, ale pozor na šoférovanie večer alebo ak ste veľmi unavení.
 • Pri 3D filmoch ľudia s nystagmom nemusia vidieť 3D.
 • Možné problémy s pozeraním cez úzky priezor, napr. cez mikroskop, ďalekohľad. - čo je potrebné zohľadniť pri hľadaní uplatnenia v pracovnom živote.  
 • Ľudia s nystagmom môžu vo väčšej či menšej miere trpieť závratmi či ataxiou (neschopnosťou koordinovať svaly či regulovať postoj tela a smer pohybu svalov)
 • Nystagmus a okuliare: S nystagmom sú spojené ďalšie vizuálne problémy, napríklad astigmatizmus, krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Preto je potrebné nosiť predpísané okuliare. Okuliare váš nystagmus nevyliečia, ale pomôžu vám vidieť lepšie. Niekedy sa k bežnej korekcii pridávajú prizmy, ktoré vylepšia kozmetický vzhľad pretože zmenia pozíciu „nulového bodu“ do bežnejšieho postavenia hlavy/očí (nebudete musieť tak veľmi nakláňať hlavu určitým smerom). Prizmy sa môžu použiť aj za účelom vytvorenia väčšej kovergencie, ktorá môže redukovať nystagmus. Pri bifokálnych okuliaroch je potrebné zvážit nulovú pozíciu – možno bude potrebné umiestniť diel do blízka inde ako zvyčajne. (ak pacient musí otočiť hlavu alebo oči do ľava, aby dosiahol nulovú pozíciu (tj pozíciu najlepšej ostrosti videnia), je zbytočné umiestniť segment do blízka k nosu)  
 • Rovnováha a binokulárne videnie: Nystagmus môže spôsobovať problémy s rovnováhou. Problémy s binokulárnym videním sú bežné, ak nystagmus začal skoro – pacienti nedokážu odhadnúť hĺbku a majú problém s priestorovým videním. Ak nystagmus nastúpil v živote neskôr, môže spôsobovať závrate – pacient vidí priestor nestabilne (v pohybe) pretože jeho oči sa tiež neustále hýbu. Pri čítaní sa nystagmus môže zmenšiť vďaka konvergencii očí. Niekedy je vhodné uplatniť prizmy, aby sa konvergencia navodila umelo, čím sa môže nystagmus u niektorých pacientov znížiť.
 • Nystagmus a šport: slabšia koordinácia pri športových aktivitách, hlavne aktivitách zahrňujúcich loptu – nevidíte rýchly pohyb lopty, kam vlastne smeruje
 • Nystagmus a škola:  Je potrebné, aby učiteľ pochopil, ako môže pomôcť dieťaťu s nystagmom a zhoršeným videním. Dieťa by malo sedieť v prednej lavici, aby na tabuľu videlo čo najlepšie. V závislosti od úrovne videnia bude potrebné upraviť materiály na čítanie – zväčšiť písmo, umožniť veľký kontrast medzi písmom a podkladom, umožniť používanie lupy alebo používanie podložky pri čítaní textu, aby dieťa nestratilo čítaný riadok, atď. Deti by mali mať vlastné knihy a materiály, pretože je pre nich ťažké ak z jednej knihy čítajú dvaja. Písomky s časovým limitom môžu spôsobiť emočný stres, na základe ktorého sa nystagmus zhorší, čím sa zhorší aj videnie. Učiteľ musí pochopiť potrebu dieťaťa natáčať hlavu určitým spôsobom, aby videlo lepšie (nájde si svoj „nulový bod“) a umožniť mu chovať sa týmto spôsobom.

Prečítajte si tiež predchádzajúci článok: NYSTAGMUS.

www.jnoptik.sk

JN Optik Poprad a Svit

Optika v ktorej pracujú profesionáli.
Kvalitne vyšetríme váš zrak
a flexibilne vyrobíme okuliare.
Sme vaši stáli partneri.

Tvorba a správa web stránok bežnej funkcionality a rozsahu, ale i tvorba a správa rozsiahlych portálov so špecifickou funkcionalitou na mieru podľa potreby zákazníka.
Internetový marketing,
poradenstvo.

Komplexné služby v oblasti starostlivosti o zuby a ústnu dutinu. V zubných ambulanciách v Poprade a vo Svite sa venujeme hlavne konzervačnej, protetickej, chirurgickej a estetickej stomatológii, implantológii, parodontológii a dentálnej hygiene.

Optika v ktorej pracujú profesionáli.
Kvalitne vyšetríme váš zrak a flexibilne vyrobíme okuliare.
Sme vaši stáli partneri.